ZAJÍMÁ VÁS KDO STOJÍ ZA PROJEKTEM POMUZEVAMTRAVA.CZ?

JAN JANOVSKÝ

Zakladatel a jednatel CANNABIS Pharma

Absolventa děčínské průmyslovky a původní profesí sdělovacího a zabezpečovacího technika na železnici přivedla k využití léčivých látek konopí situace v rodině. V roce 1996 namíchal první konopnou mast, která měla využití v pooperační péči o jeho matku.

Víc informací

Cesta k dnešní podobě podnikání začala v roce 1999 založením textilní společnosti a produkcí konopné látky, na jejíž exkluzivní využití měli v rámci módního průmyslu právo konfekcionáři z Pardubic. Úspěch v podobě třetího místa na první evropské konopné módní přehlídce v rámci mezinárodního veletrhu Styl a Kabo Brno vystřídal krach konfekcionářů, který k zániku předurčil i Janovského firmu. Ten se však vrací na samý začátek, kdy se zabýval léčivými účinky konopí a společně s přáteli zakládá na přelomu let 2001 – 2002 společnost CANNABIS Pharma, jež jako první vyvinula, vyrobila a uvedla na trh speciální kosmetiku z konopí známou pod značkou CANNADERM®, určenou na afty, opary, záněty dásní, lupénku, atopii, ekzémy, bolesti kloubů, svalů, ale také pro krásnou a zdravě vypadající kůži. V těchto letech intenzivně pracuje na sebevzdělávání v oboru biochemie a navazuje úzkou a dlouhodobou spolupráci s VŠCHT Praha, AV ÚCHP Praha, VÚRV Praha, SZÚ Praha, SÚKl Praha, vše se zaměřením na vývoj a aplikaci emulzních systémů v kosmetice a potravinách, dále vývoj a aplikaci léčiv, potravinových doplňků, chemických směsí apod. V roce 2011 předkládá návrh na změnu zákona o omamných a návykových látkách, ve kterém poukazuje na možnost využití zelených částí technického konopí a v roce 2013 zahajuje intenzivní činnost na izolaci cannabinoidních látek nacházejících se právě v konopí – projekt CBDex.®

ROMAN KUBEŠ

Zakladatel a jednatel CANNABIS Pharma

Po čtyřech letech strávených na Vysoké škole strojní a elektrotechnické v Plzni započal svoji profesní dráhu jako vydavatel sci-fi literatury. V roce 1993 zakládá se spolužákem z vysoké školy společnost Studio Litera, která se zabývá produkční činností.

Víc informací

O šest let později rozšiřuje své profesní působení do oblasti polygrafie, je u zrodu tiskárny Rotaprint, specializující se na potisk obalů i pro kosmetický průmysl. Což se velmi hodí v roce 2002, kdy Roman spolu s dalšími třemi společníky zakládá společnost CANNABIS Pharma. První firma v ČR, která dostala konopné produkty do lékáren, v roce 2015 představuje další evoluční vývoj v konopné oblasti, platformu CBDex® - Konopí bez receptu!

JAN ŠTORCH

Ústav chemických procesů Akademie věd České republiky.

Po ukončení magisterského studia na Vysoké škole chemicko-technologické v Praze v roce 2004 pokračuje na téže instituci ve studiu doktorského programu se specializací vědního oboru organické chemie.  

Víc informací

V současné době působí jako juniorský vedoucí týmu GAMOS na Oddělení analytické a materiálové chemie při Ústavu chemických procesů Akademie věd České republiky. Ve spolupráci se společnostmi CANNABIS Pharma a Propaganda Production ze Slovenska vyvinul jeho tým pracovníků průmyslovou metodu na separaci cannabidiolu (CBD) z extraktu technického konopí. Celý proces trval více než jeden a půl roku. Výsledný cannabidiol nemá (na rozdíl od THC) psychotropní účinky, což je v souladu se závěry výzkumu jiných skupin. Produkt je biologicky aktivní, ne však psychoaktivní, může tak být zcela legálně využit v přírodních produktech, které slouží jako doplňky stravy.

MUDr. ZUZANA ŠKODOVÁ

Praktická lékařka

Od roku 1997 vykonává praxi obvodní lékařky, potřeba osobnějšího a komplexnějšího přístupu k pacientům ji následně přivedla i ke studiu homeopatie. Tu studovala v České republice pod vedením rakouských, nizozemských a britských lékařů, učitelů homeopatie. V letech 2001 - 2007 působila jako prezidentka České lékařské homeopatické společnosti

Víc informací

Celkem pětkrát se účastnila mezinárodního projektu s názvem Bhaktapur International Homeopathic Clinic, jehož hlavním cílem bylo léčit místní obyvatele právě prostřednictvím homeopatie a předávat znalosti v této oblasti nepálským lékařům. Zajímá se o širší možnosti uplatnění komplementární medicíny, jako je homeopatie a bylinná léčba včetně využití léčebného konopí. Již téměř deset let spolupracuje se střediskem substituční terapie drogově závislých Prev-centrum z.s. (zapsaný spolek).

Ing. BORIS BAŇAS, Ing. MICHAL TÖZSÉR

Propaganda Production, Slovensko

Již během studií na univerzitě Mateja Bela v Banské Bystrici se přátelé Boris Baňas a Michal Tözsér věnovali problematice konopí jako užitkové rostlině a jejímu ekonomickému přínosu. V roce 1996 si z USA Boris Baňas přiváží knihu od Johna Rouluaca s názvem „Industrial Hemp.“ 

Víc informací

O tři roky později se mu společně s přáteli podařilo knihu vydat ve slovenském překladu a v tom samém roce založili neinvestiční fond Prečo nie konope?, jehož hlavním cílem byla propagace konopného průmyslu. Již v letech 1999 – 2000 měla tato skupina nadšenců osetá výzkumná políčka s konopím a snažila o soulad slovenské legislativy s evropskou právě v souvislosti s pěstováním a následným využitím technického konopí. Očekávaný průlom ve slovenské legislativě nastal až o celých deset let později, v roce 2009. V současné době působí oba dva ve společnosti Propaganda Production, která je největším dovozcem kanadského konopného oleje do Evropy a v maximální míře se věnují B2B obchodu s CBD jako surovinou pro farmaceutický a kosmetický průmysl